28. januar 2025

Fra Nordsøen til krolfbanen: Jan fejrer 40 år i Arkil

Vi skal tilbage til 1981 i Norge, nærmere bestemt Bergen, hvor en 22-årig ung sønderjyde sidder i ’survival suit’ og redningsvest med høretelefoner i en kæmpe Sikorsky helikopter på vej ud over Nordsøen, 200 kilometer ud til en norsk boreplatform. Han er på vej på arbejde, og skal tilbringe de næste 14 dage på platformen, hvor han kommer til at arbejde mere end 12 timer om dagen.

Jan Træger er uddannet landbrugsmaskinmekaniker, men på grund af 80ernes arbejdsløshed kunne arbejdsformidlingen ikke se nogen anden løsning end at sende den unge sønderjyde til Norge for at søge arbejde der, og af sted kom han. Og sådan begyndte et eventyr på den norske boreplatform, som den unge sønderjyde stadig tænker tilbage på med glæde.

"Det var en sjov periode. En kæmpe oplevelse," fortæller Jan Træger, der i dag er 65 år.

Selvom Norge var spændende, trak Sønderjylland alligevel i Jan, og i 1985 søgte han arbejde hos virksomheden Stenderup Jensen i Ragebøl ved Sønderborg. Jobsamtalen hos direktør Holger Stenderup Jensen. 

"Samtalen gik godt, men han sagde, at jeg ville få besked om et par dage," husker Jan.

På vej ud af døren mødte han en medarbejder, der afslørede, at når direktøren brugte den vending, var jobbet så godt som sikret.

Og gik der så to dage?

”Haha, ja. Telefonen ringede og han spurgte, hvornår jeg kunne begynde”, griner Jan, der i dag sidder lige præcis dér, hvor direktøren sad dengang. 

40 år er gået siden dengang – sådan da
Stenderup Jensen A/S blev til Icopal, der blev til Superfos, som blev solgt til NCC, inden Arkil i 2002 overtog afdelingen i Ragebøl.

Jan arbejdede først som mekaniker, inden han senere blev tilbudt en stilling som værkfører i forbindelse med NCC tog over i slut 90erne. 

"Jeg ville da gerne give det en chance, men jeg sagde også, at hvis det ikke var mig, så ville jeg tilbage til mit gamle job," fortæller Jan ærligt.

Men det var ikke godt for Jan. Han havde svært ved at slippe jobbet, når han fik fri og han fik aldrig ro.

"Jeg arbejdede lige så meget om natten, mens jeg lå og sov, som jeg gjorde om dagen," mindes han.

Til sidst tog han konsekvensen og gik tilbage til sin gamle stilling.

Da Arkil overtog i 2002, blev han endnu en gang tilbudt rollen som værkfører. Denne gang tog Jan erfaringerne med sig og lærte at balancere arbejdet og fritiden.

"Jeg har fri, når jeg har fri. Så må vi ordne jobbet i morgen," siger han med et smil.

Den 28. januar fejrer Jan 40 år i virksomheden. Og hvad så nu?

"Den 31. august 2026 siger jeg farvel og tak og går på pension," siger Jan.

Så skal der krolfes!
Fra boreplatform, til mekaniker i Sønderjylland, til værkfører med Arkil i 2002 til kommende pensionist om halvandet år. Men det er ikke her, at Jan skal trappe ned.

Nej, han har nemlig fundet kærligheden i en noget utraditionel, men udbredt sport.
Krolf, der bedst kan beskrives som golf, men her er golfkøller og bolde smidt ud og erstattet af redskaberne fra crocket.

”Min kæreste spiller krolf, og det er jeg jo også begyndt med. Og det er bare rigtig sjovt”, siger Jan.

Kærligheden til krolf har taget så meget fart, at Jan har anlagt sin egen krolfbane i haven. Han træner nu om søndagen, og til maj skal han med kæresten og krolfklubben til Malta, der er et sandt paradis for krolfister.

"Min kæreste har været til DM, og det drømmer jeg også om. I år skal det være," fortæller Jan, der ikke lægger skjul på, at konkurrencen derhjemme er benhård.

"Ingen af os vil tabe!" griner han.

Fra Nordsøens olieboreplatforme til værkførerstolen i Ragebøl og nu på vej mod DM i krolf. Jan Træger har prøvet lidt af hvert. Og noget tyder på, at krolfen vil bringe et ny farveriet kapitel med sig. 

Arkil ønsker Jan tillykke med de 40 år – og held til på Malta!

Kontakt Arkil

Find din afdeling eller kontaktperson her.

Arkil Holding A/S | Søndergård Alle 4 | 6500 Vojens | +45 73 22 50 50 | arkil@arkil.dk